Luka Kraków

Rozpoczęcie działalności gospodarczej krok po kroku

Własna działalność gospodarcza to często pomysł zmęczonych pracą na etacie. Pracownicy otwierają własne firmy kuszeni wizją bycia na swoim i lepszymi zarobkami. Jednak, aby na tym swoim się znaleźć najpierw trzeba mieć plan i umiejętności by taką działalność założyć, a później poprowadzić. Poniżej wyjaśniamy jak zabrać się za zakładanie własnej firmy.

Na początek

Pierwszym krokiem przy zakładaniu własnej firmy jest opracowanie pomysłu. Wybierz branżę, w której widzisz potencjał biznesowy, określ profil klientów oraz zbadaj rynek. Następnie, opracuj swój model biznesowy i przygotuj plan przedsięwzięcia. Dobrze jest również przeprowadzić analizę SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats), która pomoże Ci dostrzec mocne i słabe strony Twojego pomysłu oraz szanse i zagrożenia wynikające z otoczenia rynkowego.

Tworzenie solidnego planu biznesowego jest niezbędne dla powodzenia Twojego przedsięwzięcia. Plan taki powinien zawierać informacje o produkcie lub usłudze, strategii marketingowej, analizie rynku, celach finansowych oraz prognozach rozwoju firmy. Dzięki niemu będziesz wiedział, w jakim kierunku powinna zmierzać Twoja firma, a także przekonasz potencjalnych inwestorów, że warto zainwestować w Twój biznes.

Wybór formy prawnej

Kolejnym krokiem jest wybór formy prawnej dla Twojej firmy. W Polsce mamy kilka możliwości: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka z o.o., spółka jawna czy spółka komandytowa. Wybór odpowiedniej formy zależy od wielu czynników, takich jak wymagany kapitał, liczba wspólników czy stopień odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zastanów się więc, która forma będzie najlepiej spełniać Twoje wymagania i potrzeby. Jeżeli nie wiesz jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza, zachęcamy do skorzystania z usług doradcy podatkowego lub prawnika. Pomoc doradcy podatkowego może przydać się również przy wyborze formy opodatkowania oraz zgłoszeniach do ZUS czy VAT. Więcej informacji o usłudze doradztwa podatkowego >

Gdy masz już opracowany plan biznesowy i wybraną formę prawną, czas na założenie firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej proces ten polega na zgłoszeniu działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jeśli decydujesz się na inną formę prawną, musisz zgłosić się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Numer NIP i REGON uzyskasz automatycznie w procesie rejestracji.

W niektórych przypadkach, aby rozpocząć działalność gospodarczą, potrzebne będą dodatkowe pozwolenia lub koncesje. Mogą to być np. pozwolenie na sprzedaż alkoholu, wpis do rejestru działalności regulowanej czy zgłoszenie do inspekcji sanitarno-epidemiologicznej. Upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty przed rozpoczęciem działalności.

Jeżeli chciałbyś uzyskać pomoc w założeniu działalności, zapraszamy do naszego biura rachunkowego. Więcej informacji o usłudze zakładania firmy >