Blog

Uproszczona księgowość. Czym jest KPiR? Kto może rozliczać się z jej pomocą?

Uproszczona księgowość może być atrakcyjną opcją dla wielu przedsiębiorców, a Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest jednym z najpopularniejszych narzędzi w tej dziedzinie. 

Czytaj dalej

Zakładzasz firmę? Zobacz, kiedy możesz wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (może to być również spółka cywilna).

Czytaj dalej

Jak długo trzeba przechowywać dokumenty firmowe?

Przechowywanie dokumentów firmowych jest uregulowane przez różne akty prawne, takie jak Kodeks cywilny, Kodeks spółek handlowych czy ustawy podatkowe.

Czytaj dalej

Kiedy prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe?

Przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z koniecznością prowadzenia pełnej księgowości w określonych sytuacjach. Czy wiesz, kiedy jest to obowiązkowe?

Czytaj dalej

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy warto?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za samodzielnym prowadzeniem księgowości jest oszczędność pieniędzy. W przypadku małych firm, które dopiero zaczynają swoją działalność, koszty związane z wynajęciem biura rachunkowego mogą być obciążające.

Czytaj dalej

Komu mogę zlecić prowadzenie KPiR?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Dlatego warto zastanowić się, komu można zlecić prowadzenie takiej ewidencji.

Czytaj dalej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej krok po kroku

Własna działalność gospodarcza to często pomysł zmęczonych pracą na etacie. Pracownicy otwierają własne firmy kuszeni wizją bycia na swoim i lepszymi zarobkami. Jednak, aby na tym swoim się znaleźć najpierw trzeba mieć plan i umiejętności by taką działalność założyć, a później poprowadzić. Poniżej wyjaśniamy jak zabrać się za zakładanie własnej firmy.

Czytaj dalej

Koszty zatrudnienia pracownika w 2023 roku

Płaca minimalna w roku 2023 wzrośnie dwukrotnie, czyli w styczniu i w lipcu. Począwszy od stycznia, płaca minimalna wynosi 3490 brutto, a od lipca już 3600 brutto. O ile jest to dobra wiadomość dla pracowników niższego szczebla, tak dla pracodawców oznacza wyższe koszty.

Czytaj dalej

Tarcza antykryzysowa – pomoc czy pułapka?

Tarcza kryzysowa miała być ratunkiem dla firm, które w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji i zapobiec masowemu zawieszaniu działalności. Lockdown uderzył w wiele branż i spowodował zamknięcie niejednego biznesu. Najbardziej ucierpiała gastronomia – bary, puby i restauracje zostały zamknięte w pierwszej kolejności.

Czytaj dalej

Polski Ład. O jakich zmianach pamiętać?

Polski Ład to szereg przepisów usprawniających system podatkowy, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany podatkowe zostały wprowadzone także w trakcie roku, a przedsiębiorcy powinni znać najważniejsze zapisy, aby nie narazić się na sankcje oraz żeby móc wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania.

Czytaj dalej