Luka Kraków

Blog

Rozpoczęcie działalności gospodarczej krok po kroku

Własna działalność gospodarcza to często pomysł zmęczonych pracą na etacie. Pracownicy otwierają własne firmy kuszeni wizją bycia na swoim i lepszymi zarobkami. Jednak, aby na tym swoim się znaleźć najpierw trzeba mieć plan i umiejętności by taką działalność założyć, a później poprowadzić. Poniżej wyjaśniamy jak zabrać się za zakładanie własnej firmy.

Czytaj dalej

Koszty zatrudnienia pracownika w 2023 roku

Płaca minimalna w roku 2023 wzrośnie dwukrotnie, czyli w styczniu i w lipcu. Począwszy od stycznia, płaca minimalna wynosi 3490 brutto, a od lipca już 3600 brutto. O ile jest to dobra wiadomość dla pracowników niższego szczebla, tak dla pracodawców oznacza wyższe koszty.

Czytaj dalej

Tarcza antykryzysowa – pomoc czy pułapka?

Tarcza kryzysowa miała być ratunkiem dla firm, które w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji i zapobiec masowemu zawieszaniu działalności. Lockdown uderzył w wiele branż i spowodował zamknięcie niejednego biznesu. Najbardziej ucierpiała gastronomia – bary, puby i restauracje zostały zamknięte w pierwszej kolejności.

Czytaj dalej

Polski Ład. O jakich zmianach pamiętać?

Polski Ład to szereg przepisów usprawniających system podatkowy, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany podatkowe zostały wprowadzone także w trakcie roku, a przedsiębiorcy powinni znać najważniejsze zapisy, aby nie narazić się na sankcje oraz żeby móc wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania.

Czytaj dalej