Luka Kraków

Blog

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy warto?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za samodzielnym prowadzeniem księgowości jest oszczędność pieniędzy. W przypadku małych firm, które dopiero zaczynają swoją działalność, koszty związane z wynajęciem biura rachunkowego mogą być obciążające.

Czytaj dalej

Komu mogę zlecić prowadzenie KPiR?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Dlatego warto zastanowić się, komu można zlecić prowadzenie takiej ewidencji.

Czytaj dalej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej krok po kroku

Własna działalność gospodarcza to często pomysł zmęczonych pracą na etacie. Pracownicy otwierają własne firmy kuszeni wizją bycia na swoim i lepszymi zarobkami. Jednak, aby na tym swoim się znaleźć najpierw trzeba mieć plan i umiejętności by taką działalność założyć, a później poprowadzić. Poniżej wyjaśniamy jak zabrać się za zakładanie własnej firmy.

Czytaj dalej

Koszty zatrudnienia pracownika w 2023 roku

Płaca minimalna w roku 2023 wzrośnie dwukrotnie, czyli w styczniu i w lipcu. Począwszy od stycznia, płaca minimalna wynosi 3490 brutto, a od lipca już 3600 brutto. O ile jest to dobra wiadomość dla pracowników niższego szczebla, tak dla pracodawców oznacza wyższe koszty.

Czytaj dalej

Tarcza antykryzysowa – pomoc czy pułapka?

Tarcza kryzysowa miała być ratunkiem dla firm, które w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji i zapobiec masowemu zawieszaniu działalności. Lockdown uderzył w wiele branż i spowodował zamknięcie niejednego biznesu. Najbardziej ucierpiała gastronomia – bary, puby i restauracje zostały zamknięte w pierwszej kolejności.

Czytaj dalej

Polski Ład. O jakich zmianach pamiętać?

Polski Ład to szereg przepisów usprawniających system podatkowy, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany podatkowe zostały wprowadzone także w trakcie roku, a przedsiębiorcy powinni znać najważniejsze zapisy, aby nie narazić się na sankcje oraz żeby móc wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania.

Czytaj dalej